Форма: Вічнозелений високий густий чагарник, іноді невелике дерево з коротким кривим дулом.
Сорт: у світі є безліч сортів самшита, але в 95% випадків використовується Buxus sempervirens. Морозостійкість і успішність виживання в умовах вашого клімату має гарантувати виробник.
Розмір: Висота та ширина 2 - 4 (8) м.
Кора: Втеча чотирикутні, зелені, пізніше округлі, сіро-коричневі.
Листя: Супротивні, шкірясті, яйцеподібні або витягнутво-еліптичні, завдовжки 1,5 — 3 см, темно-зелені, блискучі, знизу світліші.
Цвітіння: Однопосі, маленькі, непримітні жовто-зелені кістеподібні суцвіття, медонос, марті-апріл.
Плоди: Завдовжки 7-8 мм, коробочки, що складаються з 3 частин, дозрівають у 112-сентябрі.
Корни: Стрижна коренева система, коріння добре розгалужені, глибокі та широкорозспростовані.
Свет: Теневинослив.
Почва: Невимогливий, але віддає перевагу нейтральним або сильно вапняним, поживним, не надто сухим, добре дренованим ґрунтам.
Саджанці самшита вічно зеленої краще купити вирощені в Україні з грудкою, у горщику або здоровою голою кореневою системою. Екземпляри, привезені з європейських вихованців, здебільшого не акліматизовані для українського клімату.
Особливості: Дуже вологолюбний, але витримує спеку та періоди посушливості на подив добре; стійкий до міських умов, Buxus може жити кілька сотень років, досить вітростійкий.
Відстань для бордюрної посадки: бордюр або жива огорожа з самшиту заввишки до 35 см — частота 20 см між рослинами в низці. Якщо ж Ви плануєте огорожі вище 35-40 см, відстань можна збільшити до 25 см, але не більш ніж.
Догляд: найважчий період у культивуванні цього чагарнику — не зима, а довга, затяжна весна з морозами, що чергуються, і відтепелями, з яскравими сонячними днями. Всі вічнозелені рослини найчутливіші в цей період, позаяк коренева система у них є в засмаглому стані, а надземна прокидається з першим сонцем. Але доглянуті (політні, підібрані, вчасно укриті) самшити не страждають ніколи. Ні мороз -40 градусів, не сухе (літні, зимові) сонце не палить, не літо без дощів йому не страшні.
Використання: самшит традиційно використовується як унікальне за щільністю вічнозелене рослина для формування різноманітних геометричних фігур і форм. З самшиту вистригають живі огорожі, бордюри вздовж доріжок, складні геометричні візерунки, орнаменти, арабіски, кулі. Післяacoly російською армією України, новим модним трендом стало вистригання з самшиту національного герба — тризуба в муніципальному та приватному озелененні. Один із наших клієнтів, разом із сусідами, висадив невелику композицію у формі, що став інтернаціональним, девізу ПТН-ПНХ. Після довгоочікуваної смерті Шляхина рослини ладила роздавляти всім сусідам, хто брав участь у посадці. Коли напис постригуть, обіцяю викласти фотки. Але все налаштовані на позитив, і самшит стриження не дочекається.
Топиар: Самшит — одна з найкращих рослин для топіарного стриження. Але не можна забувати про те, що під час вибору топіара, для українського клімату, необхідно, щоб дуло самшите було закрите гілками, оптимальне стриження — у формі кулі, куба, піраміди та конуса. Спіралі — марті, квітень потрібно закривати від сонця тіневками. Штамбові самшиті з високим голим дулом із більшою ймовірністю без укриття можуть вимерзнути взимку. Купити стрижену рослину нескладно, але догляд за нею — справа турбуюча. Кожне стриження стимулює ріст пагонів, і чим більше ви стримете, тим щільніше буде стіна. Але коли ви освоїте це заняття, на своєму досвіді перевірено, захоплює навіть більше, ніж стриження газону.
Часто ми чутні думку, що такі рослини часто не надто добре переносять нашу зиму, але ці вирази, зазвичай, належать до складних топіарів, привезених до нас із європейських вихованців 8-7 зони. Це не стосується самшита, 200 років вирощування в Україні. Це не просто слова, наш самшит купують не тільки через низьку ціну. Якщо ми впродовж 30 років вибирали для розмноження найбільш морозостійкі екземпляри, а рослини з найменшими ознаками обморожень просто були знищуючи за правилами інродукції. У Росії самшит, тис, таїстої та штамбові форми нерідко доводиться нахиляти, прикопувати та прикривати до весни. Але в Україні нічого цього робити не потрібно.
Зона морозостійкості: 5
- Ціна: 60 ₴